
Prvi su komadi nakita bili od prirodnih materijala, kao što su kosti, zubi životinja, školjke, drvo i rezbareno kamenje. Kroz povijest su se neki oblici urešavanja smatrali znakom pripadnosti određenoj društvenoj grupi. Egzotičniji je nakit uvijek bio namijenjen bogatijim ljudima, jer mu je rijetkost povećavala vrijednost. Zbog lične prirode i označavanja društvene klase, neke su kulture utemeljile tradiciju ukopa mrtvih zajedno sa njihovim nakitom. Znamo da je Kleopatra uživala u zlatu!
Nakitom se ukrašavalo praktično svaki dio tijela, od igala za kosu do prstenja za nožni palac, te brojnih drugih tipova nakita. Dok je tradicionalni nakit obično ukrešen dragim kamenjem, te je izrađen od plemenitih metala, sve je u većem porastu i potražnja za umjetničkim nakitom, gdje su oblikovanje i stvaralački pristup, te izražajnost cijenjeni više od skupocijenosti i minuciozne obrade samih materijala. Dodajmo, da postoji i jeftiniji modni nakit,izrađen od jeftinijih materijala, te često masovno proizvođen. Druge varijacije na temu uključuju nakit kao žičanu skulpturu, gdje se koriste sve moguće vrste materijala, od obične žice, komada kamenja, do plemenitih metala i dragog kamenja.


Iskoristit ću priliku da pohvalim sve one koji u ova teška vremena nastoje svojim radom priskrbiti sebi i svojoj obitelji, bar minimum prihoda. Posla nema-fakat, ali ne vrijedi kukati nego iskoristite svoju maštu, potencijal i slobodno vrijeme, to će neko sigurno primjetiti. Pozivamo i ostale zeničanke koje se bave izradom nakita ili imaju neki drugi, interesantan hobi, da nam se jave i učestvuju u kreiranju ovog bloga! Budimo pravi ZENIČKI BAZAR! Javite nam se na e-mail adresu poklonizasve11@gmail.com